Paluch sztywny a wkładki ortopedyczne.

Paluch koślawy - Leczenie operacyjne w Warszawie

Paluch sztywny jest chorobą zwyrodnieniową stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Zmiany niezaawansowane można spróbować leczyć za pomocą wkładek ortopedycznych, ale jest to możliwe jedynie u części Pacjentów. Chcesz wiedzieć, jak powstaje paluch sztywny, jakie są jego przyczyny i jak wyleczyć paluch sztywny? Przeczytaj.

Paluch sztywny – jak powstaje?

W wyniku zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-paliczkowego palucha, dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej i utworzenia się wyrośli chrzęstno-kostnych, które ograniczają zakres ruchu stawu i są przyczyną dyskomfortu oraz bolesności. Paluch staje się sztywny.

Proces zwyrodnieniowy ma charakter postępujący i może nie dawać na początku objawów. Dyskomfort, bolesność i ograniczenie (z czasem niemożność) zgięcia palucha pojawiają się dopiero po jakimś czasie.

Paluch sztywny – przyczyny:

Predyspozycje do zachorowania są przekazywane genetycznie, dlatego zmiany często występują też u rodziców Pacjentów, a nawet u dziadków. Wśród czynników środowiskowych, które predysponują do wystąpienia deformacji, należy wymienić przeciążenie stawu śródstopno-paliczkowego wskutek ciężkiej pracy fizycznej lub znacznej otyłości czy nadwagi. Inne przyczyny występowania palucha sztywnego to choroby reumatyczne i urazy.

Paluch sztywny – leczenie:

Leczenie palucha sztywnego jest możliwe zarówno za pomocą metod zachowawczych (nieoperacyjnych), jak i za pomocą metod chirurgicznych. W zależności od stopnia deformacji i oczekiwań Pacjenta, lekarz ustala indywidualny plan leczenia.

Leczenie zachowawcze palucha sztywnego

Noszenie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych może przynieść ulgę Chorym, którzy nie mają zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Zadaniem takich wkładek jest odciążenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha przez ograniczenie wymuszonego zgięcia grzbietowego i zachowanie poprawnego wzorca chodu.

Oprócz wkładek, istotny jest też rodzaj obuwia. Buty dla osób z paluchami sztywnymi powinny mieć sztywną podeszwę i raczej uniemożliwiać zgięcie stawu śródstopno-paliczkowego podczas poruszania się.

Inne nieoperacyjne metody leczenia palucha sztywnego to fizjoterapia, w tym ćwiczenia zwiększające ruchomość stawu oraz zabiegi rehabilitacyjne (jonoforeza czy krioterapia), oraz leczenie farmakologiczne, którego zadaniem jest wyciszenie procesów zwyrodnieniowych i działanie przeciwbólowe.

Operacja palucha sztywnego

Niestety, żadne wkładki czy ćwiczenia korekcyjne nie pomogą w przypadku zmian zaawansowanych. Ostry proces zwyrodnieniowy wymaga agresywnego leczenia, dlatego operacja paluchów sztywnych jest dla wielu Pacjentów jedyną metodą leczenia.

Istnieje wiele metod operacyjnego leczenia palucha sztywnego, wśród których należy wyróżnić:

  • cheilectomię;
  • osteotomię Moberga;
  • artrodeza (usztywnenie) stawu MTP I (śródstopno-paluchowego);
  • endoprotezolastyka stawu MTP I;
  • osteotomie skracające I kość śródstopia;
  • operacja Kellera-Brandesa;
  • operacja z wykorzystaniem implantu Cartiva.