Palce młotkowate – jak zapobiegać dolegliwości?

Palce Młotkowate - Leczenie operacyjne w Warszawie

Palec młotkowaty ma charakter postępujący, dlatego objawy stopniowo się nasilają. Kierując się zasadą, która mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto poznać kilka wskazówek, które pomogą w utrzymaniu stóp w dobrej kondycji. Chcesz wiedzieć, czy można zapobiec deformacji? Przeczytaj.

Palec młotkowaty – co to jest?

Palec młotkowaty do deformacja polegająca na ułożeniu jednego z czterech palców stopy w przykurczu zgięciowym. Zmiana może się rozwinąć w każdym palcu stopy, oprócz palca pierwszego, czyli palucha.

Palec młotkowaty – przyczyny:

Deformacje pojawiają się najczęściej o osób, które noszą niedopasowane, zbyt wąskie obuwie. Dodatkowo, noszenie wysokich obcasów zmusza stawy śródstopno-palcowe do pozostania zgięciu, a to tylko pogłębia objawy i sprzyja rozwinięciu się innych deformacji, np. paluchów koślawych.

Oprócz czynników środowiskowych, bardzo ważne są także predyspozycje genetyczne, które wiążą się z wrodzoną zaburzoną równowagą mięśniową między zginaczami i prostownikami w stopie. Zmiany częściej formują się u osób, które mają wystające na długość drugie palce stopy (stopa grecka) oraz cierpią na płaskostopie. Przyczyną powstania palców młotkowatych, może być też uraz lub liczne mikrourazy palców stopy.

Inne schorzenia, które mogą wpływać na pojawienie się palca młotkowatego:

  • choroba reumatoidalna;
  • zmiany o podłożu neurologicznym;
  • cukrzyca;
  • otyłość.

Palec młotkowaty – czy da się zapobiec deformacji?

Możesz skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się deformacji, stosując się do kilku zasad. Po pierwsze, rozmiar butów nigdy nie powinien być za mały, nie zaleca się chodzić w butach na obcasie powyżej 4 cm i należy zrezygnować z noszenia butów ze zwężanymi czubkami.

Po drugie, warto chodzić w butach z indywidualnie dopasowaną wkładką ortopedyczną, która zadba o zachowanie prawidłowej pozycji stopy względem podłoża podczas chodzenia.

Po trzecie, należy wzmocnić mięśnie grzbietowe stopy i zrelaksować napięte mięśnie palców za pomocą fizjoterapii. Specjalista zaproponuje zestaw ćwiczeń, które można z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu.

Niestety, ze względu na predyspozycje genetyczne i występowanie innych schorzeń w obrębie stopy, nie zawsze da się zapobiec deformacji. Pamiętaj, że palce młotkowate mają charakter postępujący. Oznacza to, że objawy nieleczonych palców młotkowatych mogą się z czasem nasilać, powodując coraz większy ból i dyskomfort podczas chodzenia.

Palec młotkowaty – leczenie:

Leczenie palców młotkowatych polega na zastosowaniu metod zachowawczych lub operacyjnych.

W zależności od stopnia zaawansowania, można wyróżnić dwa rodzaje palców młotkowatych:

  • palec młotkowaty korektywny (miękki) – palec można wyprostować w stawie np. za pomocą palców dłoni. Istnieje szansa na wyleczenie takiej zmiany za pomocą metod nieinwazyjnych, choć nie zawsze.
  • palec młotkowaty niekorektywny (sztywny) – palca nie można wyprostować w stawie. Zmiany nie da się wyleczyć metodami niechirurgicznymi. Jedyną metodą leczenia jest operacja palców młotkowatych.