Zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca (II, III, IV lub V) w stawie międzypaliczkowym bliższym jest nazywane palcem młotkowatym. Objawy schorzenia to nie tylko nieestetycznie wyglądający palec, ale też bolesność podczas poruszania się w pełnym obuwiu.
Wybór leczenia palca młotkowatego zależy w dużej mierze od stopnia jego deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych oraz współistnienia innych schorzeń stopy, np. płaskostopia poprzecznego czy palucha koślawego.
Palec młotkowaty – jak leczyć?
To specjalista podejmuje decyzję o wyborze sposobu leczenia palca młotkowatego. W niektórych przypadkach udaje się uniknąć metod inwazyjnych, które polegają na interwencji chirurgicznej, ale nie zawsze jest to możliwe.
Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania zmian, palce młotkowate dzieli się na dwie podstawowe grupy:
- palec młotkowaty korektywny – deformacja nie została jeszcze utrwalona. Palec można wyprostować w stawie. Istnieje szansa na wyleczenie palca młotkowatego metodami nieinwazyjnymi, np. ćwiczeniami pod okiem fizjoterapeuty, noszeniem specjalnych ortez i wkładek do butów o szerokich noskach.
- palec młotkowaty niekorektywny – deformacja została utrwalona. Palca nie można wyprostować w stawie. Schorzenie wymaga najczęściej korekty chirurgicznej.
Palec młotkowaty – orteza, opaska, wkładki czy leczenie operacyjne?
Skrupulatne noszenie butów z szerokimi nosami i indywidualnie dopasowanych wkładek zapobiega rozwojowi wielu deformacji w obrębie stóp, ale nie jest to rozwiązanie niezawodne. Niestety, żadna metoda zachowawcza nie cofnie zmian niekorektywnych, czyli takich, które zostały już utrwalone. Wówczas jedyną skuteczną metodą leczenia palca młotkowatego jest operacja.
Do aparatów, które mają w założeniu prostować palec, zalicza się niektóre ortezy. Sprawdzą się one w przypadku niewielkich zmian korektywnych. Ortezy zapobiegają pogłębianiu się deformacji palca, ale nie są w stanie wyleczyć schorzenia raz na dobre. Po zdjęciu takiego aparatu, palec nadal będzie zdeformowany.
Opaski i wkładki chronią palec przed otarciami w obuwiu. Zapobiegają tym samym przed pogłębianiem się deformacji. Dodatkowo, zmniejszają dolegliwości bólowe u Chorych. To dobre rozwiązanie, które umożliwia poruszanie się w pełnym obuwiu bez bólu, ale niestety nie cofnie utrwalonych już zmian.
Palec młotkowaty – operacja:
Istnieje co najmniej kilkadziesiąt technik operacyjnych palca młotkowatego. Wśród nich można wyróżnić wydłużenie ścięgien mięśni prostowników palców czy uwolnienie przykurczonych tkanek miękkich, ale nie tylko. Bardzo dobre rezultaty otrzymuje się także po zabiegach z wykorzystaniem specjalnych implantów . Lekarz usuwa wówczas fragment kostny i zastępuje go implantem tytanowo-niklowym, który łączy fragmenty kostne ze sobą. Efekt jest widoczny od razu, a Pacjent może chodzić o własnych nogach już 1-2 dni po operacji.
Specjaliści podchodzą do każdego Pacjenta indywidualnie. Dzięki temu, mogą zaproponować bezpieczną i jednocześnie najbardziej skuteczną technikę, mając na uwadze wiek Chorego, stopień aktywności, oczekiwania względem efektów pooperacyjnych oraz przede wszystkim bezpieczeństwo Pacjenta.
Operacja palca młotkowatego daje szansę Pacjentom na nowe życie bez bólu. Szybka rekonwalescencja i spektakularne efekty, jakie są w stanie osiągnąć specjaliści, potwierdzają tylko, że to skuteczna metoda leczenia palca młotkowatego.
Nieleczony palec młotkowaty może doprowadzić do wrastania paznokcia, powstawania modzeli, odcisków i pęcherzy, a także do postępujących zmian zwyrodnieniowych lub zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego.