Haluks, czyli paluch koślawy to schorzenie, które dotyka głównie osoby w średnim wieku lub starsze. Niestety, dzieci również są narażone na rozwinięcie się bolesnej deformacji. Sprawdź, jakie są objawy haluksów u dzieci i jak leczyć paluch koślawy u dziecka. Przeczytaj.
Haluksy u dziecka – objawy:
Pierwsze objawy haluksów u dzieci można łatwo przegapić, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by móc zareagować od razu.
Po pierwsze, raz w miesiącu należy dokładnie oglądać stopy dziecka. Charakterystyczny dla haluksów guz (tzw. „bunion”), zazwyczaj formuje się powoli. Może być zaczerwieniony, a na jego powierzchni nierzadko pojawiają się pęcherze lub odciski, spowodowane doborem zbyt ciasnych na wysokości czubków butów.
Paluch koślawy u dziecka często jest jedynie elementem wad w obrębie stopy. Haluks częściej formuje się u dzieci z nieleczonym płaskostopiem, dlatego stopę dziecka należy oglądać kompleksowo. Dobrym pomysłem jest tworzenie odcisków stopy dziecka na kartce papieru przy pomocy kolorowych farb. Warto też za każdym razem obrysować dokładnie stopę za pomocą kolorowego flamastra. Wszystkie nieprawidłowości należy skonsultować ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą.
Po drugie, jeśli dziecko mówi, że czuje ból w okolicy stopy, nie należy tego lekceważyć. Oczywiście przyczyną może być nowe, niedopasowane obuwie, ale zawsze warto dopytać, w którym miejscu dokładnie pociecha czuje bolesność i kiedy. Ból może też wynikać z kontaktu obuwia z wystającego guzem.
Haluksy u dzieci – leczenie:
Nieoperacyjne leczenie haluksa u dziecka
- dobór odpowiedniego obuwia i wkładek
Nie chodzi tylko o dobranie dobrego rozmiaru obuwia. Równie ważna jest szerokość butów dla dziecka i rodzaj wkładki obuwniczej. Taka wkładka powinna być dobierana indywidualnie. But nie powinien w żadnym miejscu obcierać stóp, dlatego balerinki czy lakierki dla dziewczynki z haluksem nie są najlepszym pomysłem.
- aparaty korygujące haluks
Dobre efekty można osiągnąć, dzięki stosowaniu różnego rodzaju aparatów korygujących haluksy u dzieci. Są one dobierane indywidualnie, po konsultacji ze specjalistą. Mogą to być zarówno kliny międzypalcowe, aparaty dwuzawiasowe, a także szyny do zakładania w nocy.
- fizjoterapia (gimnastyka korekcyjna na haluksy)
Rodzaj fizjoterapii i dobór ćwiczeń korekcyjnych dla dzieci z haluksem należy skonsultować indywidualnie z lekarzem i fizjoterapeutą.
Operacja haluksa u dziecka jest stosowana tylko i wyłącznie wtedy, gdy deformacja jest znaczna i uniemożliwia swobodne poruszanie się bez bólu. Decyzja o rozpoczęciu leczenia chirurgicznego nie jest jednak taka oczywista. Zabiegi tego typu nie są wskazane u dzieci, które wciąż rosną. Specjaliści zazwyczaj sugerują, by z operacją haluksa u dziecka poczekać do momentu, gdy pociecha przestanie rosnąć, czyli do około 15-17 roku życia.
Operacja palucha koślawego u młodzieży różni się nieco od tej, która jest przeprowadzana u dorosłych. Przyczyną jest chrząstka wzrostowa w kościach stopy, od której w dużej mierze zależy przebieg zabiegu.